Alan Water Systems
21 W 4 Pin Single Ended (B16) 10000 hrs UV Purifier/Sanitizer Light Bulb
SKU: GPH436T5L
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$69.99
Features
Specifications
This ultraviolet purification lamp is instant starting and utilizes a coil filament, which operates hot. The UV lamp life is governed by the life of the electrodes and is affected by the frequency of starting. The fixture is high quality, with a long lifespan and low mercury dosage to meet environmental demands. This germicidal lamp is well-suited for the following applications that require UV-C intensity.
| Brand | Alan Water Systems |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 05-1097 |
| Power Rating | 21 W |
| Lamp Base | 4 Pin Single Ended (B16) |
| Average Life | 10000 hrs |
| Material | Ceramic |
| Dimensions | 436 mm L |
| For Use with | Sanitron S23 Mp22 |