VIQUA
4 Pin Stepped 700 mm L High Output UV Lamp
SKU: 47S600RL
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$119.99
Features
Specifications
This lamp is the VIQUA Sterilight replacement lamp for VIQUA VP600, VP600M, SC-600, SCM-600, SPV-600, SP600-HO and SPV-12 Series UV systems. It is extremely important to replace this lamp every 12 months to maintain proper system efficacy. As the key component of your UV system, the lamp renders micro-organisms harmless when they pass through the UV rays. Constantly exchanging aged lamps for fresh ones ensures you get the cleanest water your system can offer.
| Brand | VIQUA |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I5 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | S600RL-HO |
| Type | High Output |
| Lamp Base | 4 Pin Stepped |
| Dimensions | 700 mm L |
| For Use with | VP600, VP600M, SC-600, SCM-600, SPV-600, SP600-HO and SPV-12 Series UV Systems |