Alan Water Systems
425 mA 41 W T5 UV Lamp
SKU: G36T5VH
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$59.99
Features
Specifications
Instant Start germicidal lamps utilize a coil filament on each end which operates hot. Lamp life is governed by the life of the electrodes and is affected by the frequency of starting. Instant Start germicidal lamps are well-suited to applications requiring high ultraviolet intensity such as water sterilization, air purification, in duct systems and conveyorized product disinfection.
| Brand | Alan Water Systems |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 34.50" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | 05-1341 |
| Current Rating | 425 mA |
| Power Rating | 41 W |
| Shape | T5 |
| Lamp Base | B1 |
| Start Type | Instant |
| Diameter | 15 mm |
| Dimensions | 843 mm |