Alan Water Systems
92 V 420 mA 33 W Replacement UVC Light Bulb
SKU: ATS4739
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$62.99
Features
Specifications
The Aqua Treatment Service ATS4-739 Replacement UVC Light Bulb has a total length of 29.09 in and has a lifespan of 10,000 hr. With 33 W lamp wattage, this UVC light bulb has a peak output of 253.7 nm. When the water is exposed to this short wavelength, it destroys the germs and other pathogens by altering their DNA structure and rendering them incapable of reproducing. Pathogens such as giardia and cryptosporidium along with waterborne microorganisms such as bacteria, molds, viruses and yeasts are effectively removed.
| Brand | Alan Water Systems |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 05-2891 |
| Voltage Rating | 92 V |
| Current Rating | 420 mA |
| Power Rating | 33 W |
| Lamp Base | 4 Pin On A Single End |
| Average Life | 10000 hrs |
| Material | Ceramic Base |
| Dimensions | 29.09 in L |
| For Use with | DWS-12V, EV-12E, GDS-12, SE-12V uvc Model |
| Application | Aquaculture, Beverage Services and Processing, Drinking Water, Food Services and Processing, Municipal Wastewater, Pools, Spas, and Water Features, Well Water |