VIQUA
4 Pin Stepped 9000 hrs 33.2 in L UV Lamp
SKU: 47S36RL
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$109.99
Features
Specifications
This lamp is the replacement lamp for obsolete VIQUA Sterilight S12Q, S12Q-PA, S12Q-Gold, SSM-39, S24Q, S24Q-Gold, S40Q and SUV 24P-100P Series UV systems. It is extremely important to replace this lamp every 12 months to maintain proper system efficacy. As the key component of your UV system, the lamp renders micro-organisms harmless when they pass through the UV rays. Constantly exchanging aged lamps for fresh ones ensures you get the cleanest water your system can offer.
| Brand | VIQUA |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 34.00" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | S36RL |
| Lamp Base | 4 Pin Stepped |
| Average Life | 9000 hrs |
| Dimensions | 33.2 in L |
| For Use with | Sterilight S12Q, S12Q-PA, S12Q-Gold, SSM-39, S24Q, S24Q-Gold, S40Q and SUV 24P-100P Series UV Systems |