VIQUA
120 V 28 W 4 Pin Stepped UV Lamp
SKU: 47S463RL
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$84.99
Features
Specifications
S463RL ultraviolet lamps emit high intensity uv-c light at 254nm. They are 99.9 % effective at killing bacteria, viruses and other harmful pathogens. We recommend replacing this lamp after 9000 hr or 12 month’s service.
- All lamps come with a Full One-Year Warranty
| Brand | VIQUA |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | S463RL |
| Voltage Rating | 120 V |
| Power Rating | 28 W |
| Lamp Base | 4 Pin Stepped |
| Average Life | 9000 hrs |
| Color | White |
| Dimensions | 463 mm L |
| For Use with | S5Q-PA, SSM-24, S5Q and S5Q-Gold Series UV Systems |