Tru Tough
Square Point Garden Spade w/ Wood Handle
SKU: G0220921
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$34.99
Features
Specifications
Tru Tough garden spade is ideal for creating defined landscape borders, and can be used for digging and transplanting trees and shrubs. Features: steel and wood D-grip with seamless electronic weld for improved strength, steel collar reinforcement, and 30" American ash handle.
| Brand | Tru Tough |
|---|---|
| UPC | 755625012432 |
| Package Width (in) | 6.88" |
| Package Height (in) | 42.00" |
| Handle Length | 30" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Type | D-Grip |
| Head Type | Square |
| Blade Width | 6.88" |
| Blade Length | 12" |
| Blade Material | Steel |
| Weight | 4 lb |
| Warranty | 10 yr |