Features
Specifications
Precision engineered jumbo sized dual head chuck service gauge provides accurate and long life trouble free performance. Plated steel tube with a 4 sided nylon indicator bar is perfect for large bore tire valves.
- Durable hot stamped, not pad printed indicator bar
- Solid brass tube with nickel plating
| Brand | Milton |
|---|---|
| UPC | 030937302977 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section N2 |
| Package Length (in) | 15.00" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | S-982 |
| Type | Large Bore |
| Scale Increments | 2 lb |
| Pressure Rating | 10 to 160 psi |
| Number of Heads | 2 |
| Overall Length | 13-1/4 in |