SKU: M49567571
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
These QUIK-LOK™ Arbor Large Thread Adapters are intended to be used with hole saws from 1-1/4" up to a maximum of 2". The threaded design is a universal fit compatible with all industry standard threaded hole saws from 1-1/4" up to 2". These adapters are only for use with the Milwaukee QUIK-LOK™ Hole Saw Arbor System.
- QUIK-LOK™ arbor adapters large thread (5/8" x 18)
- For hole saws 1-1/4" to 2" max
- Universal fit with industry standard threaded hole saws
- For hole saws larger than 2", use QUIK-LOK™ large thread pin adapter
- Only for use with Milwaukee QUIK-LOK™ Arbor System
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242388431 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I5 |
| Package Length (in) | 4.41" |
| Package Width (in) | 4.33" |
| Package Height (in) | 0.94" |
| Manufacturer Part Number | 49-56-7571 |
| For Use With | Hole Saw Arbors |
| Adaptor Thread Type | Large Thread |
| Arbor Hole Diameter | 5/8 in - 18 |
| Height | 4.41" |
| Length | 4.33" |
| Width | 0.94" |
| Color | Black |
| Material | Forged Steel |
| Weight | 0.355 lb |
| Warranty | No Warranty |