SKU: M49567575
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
This Milwaukee 2 Pack of Reusable QUIK-LOK™ Arbor Large Thread Pin Adapters is intended to be used with hole saws from 1-1/4" up to a maximum of 6-7/8". The pin adapter design prevents thread stripping and binding when using large diameter hole saws or encountering high torque. The threaded design is a universal fit compatible with all industry standard threaded hole saws from 1-1/4" up to 6-7/8". Thread size of 5/8" x 18. Hole enlargement capable with hole saws with 5/8" x 18 threads. These adapters are only for use with the Milwaukee QUIK-LOK™ Hole Saw Arbor System.
- For hole saws 1-1/4" up to 6-7/8"
- Universal tit with industry standard threaded hole saws
- Pin adapter design prevents thread stripping and binding
- Hole enlargement capable with large thread hole saws
- Only for use with Milwaukee QUIK-LOK™ Arbor
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242388455 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I5 |
| Package Length (in) | 5.08" |
| Package Width (in) | 4.76" |
| Package Height (in) | 1.69" |
| Manufacturer Part Number | 49-56-7575 |
| For Use With | Hole Saw Arbors |
| Adaptor Thread Type | Large Thread Pin |
| Arbor Hole Diameter | 5/8 in - 18 |
| Height | 5.08" |
| Length | 4.76" |
| Width | 1.69" |
| Color | Black |
| Material | Forged Steel |
| Weight | 0.617 lb |
| Warranty | No Warranty |