Features
Specifications
Standard weight pressure fitting for I.P.S. Schedule 40 cold water pressure pipe. Pipe solvent welds on all 3 ends. Dimensions for Ts are given in A, B, C sequence as shown. Example: 1-1/2" x 1" means A1-1/2", B1-1/2", and C1".
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 777808349159 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 5.20" |
| Fitting Size 1 | 2-1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 2-1/2 In. |
| Fitting Size 3 | 2-1/2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Connection Type 3 | Slip |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 |
| Fitting Type | Tee |