Charlotte Pipe
1-1/2 In. A x 1-1/2 In. B x 1 In. C Schedule 40 Pressure Reducing PVC Tee
SKU: RT1121P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
White. To fit standard weight I.P.S. Schedule 40 pressure pipe. Pipe solvent welds into all 3 ends. Dimensions for Ts are given in A side, B side, and C middle sequence.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 038561314953 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 4.25" |
| Package Width (in) | 3.50" |
| Package Height (in) | 2.25" |
| Fitting Size 1 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 3 | 1 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Connection Type 3 | Slip |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 |
| Fitting Type | Tee |