Charlotte Pipe
3/4 In. Solvent Weld x FIP Schedule 40 PVC Tee
SKU: TF34P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.19
- Buy 25 for $1.97 each and save 10%
Features
Specifications
White to fit standard weight I.P.S. Schedule 40 cold water pressure pipe. Pipe sovlent welds into 2 ends with Female threaded on the third end.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 038561314571 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Fitting Size 3 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Connection Type 3 | FPT |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 |
| Fitting Type | Tee |