Charlotte Pipe
2 In. Slip x Slip Schedule 40 90 Deg. PVC Elbow (1/4 Bend)
SKU: L2P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.79
- Buy 25 for $4.31 each and save 10%
Features
Specifications
Standard weight pressure fitting for I.P.S. standard Schedule 40 pipe. Pipe solvent welds into both ends. S x S.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 025528140908 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I5 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Fitting Size 1 | 2 In. |
| Fitting Size 2 | 2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Angle | 90 Deg. |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Fitting Type | Elbow |