Charlotte Pipe
3/4 In. Slip x 3/4 In. Female Schedule 40 90 Deg. PVC Elbow (1/4 Bend)
SKU: LF34P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.69
Features
Specifications
White to fit standard weight pressure fitting for I.P.S. standard Schedule 40 pressure pipe. Pipe solvent welds into one end and Female threaded on the other end. S x T.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 025528141240 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | FPT |
| Angle | 90 Deg. |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Fitting Type | Elbow |