Charlotte Pipe
Schedule 40 2 in. PVC Pipe Cross
SKU: CR2P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.49
Features
Specifications
Used to connect like size lateral piping. Pipe solvent welds into all 4 ends.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 025528139384 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.25" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 5.25" |
| Fitting Size 1 | 2 In. |
| Fitting Size 2 | 2 In. |
| Fitting Size 3 | 2 In. |
| Fitting Size 4 | 2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Connection Type 3 | Slip |
| Connection Type 4 | Slip |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Size | 2 In. |