Charlotte Pipe
1/2 In. Sch. 40 PVC Coupling
SKU: C12P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.69
- Buy 10 for $0.59 each and save 14%
Features
Specifications
For IPS Schedule 40 pressure fittings. White. Pipe solvent welds into both ends. Slip x Slip.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 025528137489 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Pressure Rating (psi) | 600 |
| Type | Standard Weight Pressure |
| Fitting Type | Coupling |