Charlotte Pipe
1-1/4 In. Schedule 40 Female PVC Adapter
SKU: FA114P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.59
Features
Specifications
For I.P.S. Schedule 40 pressure pipe. Pipe solvent welds into 1 end with Female threads in the other end. S x T.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942037728 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Fitting Size 1 | 1-1/4 In. |
| Fitting Size 2 | 1-1/4 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | FPT |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Type | Female |
| Fitting Type | Adapter |