Charlotte Pipe
Reducing Schedule 40 1 in. S x 1 in. M.I.P. PVC Adapter
SKU: MA1P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.29
- Buy 10 for $1.16 each and save 10%
Features
Specifications
For I.P.S. Schedule 40 cold water pressure pipe. White. Pipe solvent welds into 1 end with Male threads on the other end. S x M.I.P.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942038350 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Fitting Size 1 | 1 In. |
| Fitting Size 2 | 1 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | MPT |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Type | Reducing |
| Fitting Type | Adapter |