Charlotte Pipe
2 In. SPG x 1 In. Slip Schedule 40 PVC Bushing
SKU: RB21P
| Location: Aisle 03, Section I3
$4.29
6 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
For I.P.S. Schedule 40 pressure pipe. 1 end solvent welds into hub of another fitting, pipe solvent welds into the other end. SPG x S.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 025528133368 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I3 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Fitting Size 1 | 2 In. |
| Fitting Size 2 | 1 In. |
| Connection Type 1 | Spigot |
| Connection Type 2 | Slip |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Fitting Type | Bushing |