Charlotte Pipe
3/4 In. Sch. 80 Slip X Slip PVC Coupling
SKU: C34P80
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.69
Features
Specifications
PVC Schedule 80 pressure fitting. Used to join lengths of pipe. (Slip x Slip).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942053360 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 1.25" |
| Package Height (in) | 2.25" |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Schedule | 80 |
| Material | PVC |
| Pressure Rating (psi) | 690 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Type | Pressure Fitting |
| Fitting Type | Coupling |