Features
Specifications
Compatible with all DEWALT line and spot lasers, the laser tripod with titling head is easily maneuverable and has a lightweight, durable aluminum construction. It has an integrated level, allowing the ability to establish level ground. It extends open up to 72"in height and collapses to 38"for storage. This tripod features a 1/4 x 20"mount thread.
- Aluminum construction
- Collapsible legs
- Tilting head with integrated level
- Non-skid feet
- Carrying pouch included
- 1/4" x 20 thread mount
- (2) Removable thread mount connector | (3) Carrying pouch
| Brand | DEWALT |
|---|---|
| UPC | 885911558273 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section I4 |
| Package Length (in) | 5.10" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 28.70" |
| Manufacturer Part Number | DW0881T |
| Country of Origin | India |
| Height | 5.000 in |
| Length | 29.300 in |
| Width | 6.500 in |
| Weight | 4.810 lbs |
| Product Type | LASER LEVEL |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |