Features
Specifications
Buyers Products Standard Size Flush Mount Non-Locking Paddle Latch is a single point latch built to handle the demands of daily use. The non-locking, rectangular latch is designed to mount into a 3-3/8 in by 4-5/8 in recess and is available in rust-resistant steel (welded on) or stainless steel (bolted on).
- Ideal for repeated daily use, you can shut it and go
- Can be bolted on or welded on
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920034814 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N6 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | N3980 |
| Type | Single Point Non-Locking |
| Height | 5-1/2 in |
| Width | 4-1/4 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Plain |