Features
Specifications
Buyers Products Junior Flush Mount Rectangular Paddle Latch is a single-point latch built to handle the demands of daily use. The lockable, rectangular latch is designed to mount into a 2-3/4 in by 3-3/4 in recess and is available in rust-resistant steel (welded on) or stainless steel (bolted on).
- Ideal for repeated daily use, you can shut it and go
- Latch can be locked for added security
- Junior size ideal for smaller applications
- Can be bolted on or welded on
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920034036 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N6 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 9.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | L1883 |
| Type | Junior Single Point Locking |
| Height | 4-3/4 in |
| Width | 3.63 in |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Locking Type | Key |