Features
Specifications
Downloads
The Latitude Edge 11′ Single Cable Self-Retracting Lifeline incorporates a distinctive energy-absorbing system within a lightweight backpack-style pouch. Engineered specifically for foot-level and sharp edge applications, commonly found on construction sites.
- Unique protective shock pack cover with mesh lining for cool-air comfort
- Convenient harness fastener straps for added security
- Behind-the-web bracket attaches easily
- Durable housing for added dependability
- 360/180° attachment point swivels for full range of motion
- Designed for sharp leading edges with foot-level connection
- All components are Z359.12 compliant
| Brand | Safewaze |
|---|---|
| UPC | 644216359332 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section N1 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | SW8008-11LE |
| Materials | Zinc-plated steel bracket, nylon housing, 3/16" galvanized steel cable, steel snap hook, polyester shock pack |
| Weight | 5.1 lbs |
| Length | 11' |
| ANSI Weight Capacity | 130-310 lbs |
| OSHA Weight Capacity | Up to 420 lbs |
| ANSI Standards | Z359.14-2021 |
| OSHA Standards | 1910.140, 1910.66 |