Features
Specifications
Downloads
The Latitude Edge Web Personal SRLs are state-of-the-art devices packed with all the critical features – and so much more. These unique SRLs boast an exclusive dorsal bracket and specialized webbing for an experience unlike any other. Available in 6′, 8′, and 11′ lengths.
- Lightweight, durable housing design
- Exclusive dorsal attachment bracket with SRL separator feature
- Compact shock pack design with harness restraint strap
- 360/180° attachment point offers full range of motion
- Side payout for smooth retraction
- Exclusive edge resistant engineered composite webbing
- Protective label cover for product longevity and traceability
- All components are Z359.12 compliant
- Repairable by an authorized repair center
| Brand | Safewaze |
|---|---|
| UPC | 732388041244 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section N1 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | 023-5340 |
| Materials | Proprietary composite webbing; SS steel, steel, and aluminum hardware; nylon housing, polyester energy absorber |
| Weight | 4.3 lbs |
| Length | 8' |
| ANSI Weight Capacity | 130-310 lbs |
| OSHA Weight Capacity | Up to 420 lbs |
| ANSI Standards | Z359.14-2021 |
| OSHA Standards | 1910.140, 1910.66 |