Features
Specifications
Downloads
The lawn spray gun from TeeJet makes lawn spraying simple and effective. It includes smart features, like a trigger lock to allow continuous spraying and viton o-rings. The nozzle tips that change the spraying pattern are color coded, so it is easy to identify each at a glance. It is made to operate with a maximum pressure of 200 psi.
- Nylon with viton o-rings and stainless steel springs.
- Interchangeable nozzle tips are color coded for easy identification of nozzle tip size.
- Nozzle tips provide a 45 deg full cone "showerhead" spray pattern.
- Convenient trigger lock for continuous spraying.
- Maximum operating pressure of 200 psi.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section S2 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 25660-1.5 |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Flow Rate | 4 gpm |
| Body Material | Polypropylene |
| Spray Pattern | Full Cone |
| Inlet Size | 3/4" Female NPT |