Features
Specifications
As the most affordable model in the Lazer Z line, the Lazer Z E-Series delivers an unbeatable combination of cut quality, productivity, durability, and value. This mower has a 60" cutting deck and is equipped with a redesigned discharge chute that distributes clippings over a wider area. A choice of twin-cylinder Kawasaki, Kohler, or Vanguard twin-cylinder commercial engines are available, all equipped with heavy-duty external air filters. Power is delivered through unitized Hydro Gear pump and motor units for up to 11 mph forward ground speeds. A new full-suspension operator seat increases operator comfort during long work days.
- One-piece unibody frame delivers increased durability with fewer parts
- Features a single 9.5 gallon fuel tank
- High-strength steel full-floating deck features maintenance-free spindles
- Deck and hydro belts can be installed and removed without tools
- Delivers maximum performance with minimum maintenance
| Brand | Exmark |
|---|---|
| UPC | 193308242224 |
| Manufacturer Part Number | LRE801GKA604A3 |
| Style | Zero Turn Mower |
| UPC | 193308242224 |
| Width / Cutting Deck | 60" |
| Drive | Hydro-Drive |
| Starter | Electric |
| Steering Control | Hydraulically dampened twin levers adjustable both fore and aft. Also has 2-position height adjustment |
| Caster Forks | .50" thick caster yoke arms |
| Front Caster Tires | 13 x 6.5-6, smooth tread, pneumatic. Sealed ball bearings |
| Drive Tires | 24 x 12-12, 4 ply Super Turf TL |
| Safety Package | Operator Presence Controls (OPC) and drive system interlock, with safety interlock system indicators. |
| Parking Brake | Lever-actuated internal wet disc brake |
| Tractor Frame | Unibody, welded, heavy-duty 1.5" x 3" tubular steel |
| Blade Spindles | No maintenance, sealed and non-greasable spindles; 7.75"-diameter cutter housing with 25mm (.98") diameter spindle shaft and splined blade driver |
| Electrical | 12-volt battery with 15-amp alternator |
| Standard Features | Engine hour meter and cup holder |
| Seat | Deluxe suspension seat, foam flip-up armrests, and integral safety switch. Adjustment: Fore and aft from operator's position |
| Transmission Speeds | Infinitely Variable |
| Engine Brand | Kawasaki |
| Transmission Brand | Hydro-Gear |
| Engine Model | FX801V |
| Engine Displacement | 852cc |
| Engine Series | V-Twin |
| Fuel System | Carbureted |
| Speed | Infinitely variable speed selection from 0–11.0 mph forward, 0–6.0 mph reverse |
| Transmission | Hydrostatic |
| Engine Spec | FX801-AS31-R |
| Engine Speed | 3750 RPM |
| Air Filter | Heavy-duty canister air filtration system |
| Fuel Capacity | 9.5 gallon single fuel tank with single fill location |
| Drive Description | Dual Hydro-Gear ZT-4400, hydrostatic transmission with charge pumps, relief valves and independent, replaceable filters |
| Fuel Type | Gas Carbureted |
| PTO Engagement | MagStop Electromagnetic 175 ft-lb clutch with spot brake |
| Drive Wheel Release | Allows unit movement without engine running |
| Fuel Indicator | Mechanical float |
| Deck Lift | Standard; foot-controlled deck lift changes cutting height and lifts the deck to maneuver around obstacles, or place in transport position |
| Carb Compliant | No |
| ROPS | 2-post foldable ROPS standard with seat belt and latch |
| Deck Style | Floating Deck |
| Deck Style Description | Full-floating UltraCut Series 4. Side discharge standard, with molded discharge chute and option to bag or mulch |
| Deck Construction | 10-gauge high strength alloy top that is formed and continuously seam welded, with 7-gauge side skirt, and 7-gauge reinforcement plate welded to spindle mounting locations for improved strength |
| Cutting Heights | 1.5" to 5.5" in 0.25" increments |
| Blade Tip Speed | Approximately 18,500 fpm |
| Blades | 3 blades at 20.50" Length |
| Width | 72.7" |
| Height | 70.1" |
| Curb Weight | 1080 lb |
| Length | 84.6" |