Lysol
12.5 Oz. Crisp Linen Disinfectant Spray
SKU: 1920074186
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.79
Features
Specifications
Lysol disinfectant spray is an EPA registered disinfectant that kills many viruses, bacteria, mold, and mildew on environmental surfaces in the home and in public places. It eliminates many germs and odors on hard nonporous surfaces that you come into contact with every day; doorknobs, toilet areas, telephones, and garbage pails. Some of the germs this spray eliminates on hard, nonporous surfaces include: Bacteria - staph and strep, salmonella, Escherichia coli (E. coli) and campylobacter; fungi - athlete's foot fungus, mold and mildew; viruses - rhinovirus (cause of the common cold), rotavirus (cause of infectious diarrhea in children), respiratory syncytial virus (RSV) (cause of lower respiratory infection in children), poliovirus type 1, adenovirus type 2, herpes simplex virus types 1 and 2, and hepatitis A.
| Brand | Lysol |
|---|---|
| UPC | 019200741866 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 35, Section I1 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 1920074186 |
| Container Size (Oz.) | 12.5 |
| Product Form | Aerosol |
| Fragrance | Crisp Linen |