M-1
HW1G House Wash Cleaner, Liquid, Mild, Yellow, 1 gal, Bottle
SKU: 9694274
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
Features
Specifications
M-1 House wash concentrate gallon contains No bleach! Contractor-grade and can be used with pressure washer. Cleans 8800 sq ft. Biodegradable. Excellent for any painted surface, painted aluminum, Masonite, wood decks, vinyl siding, brick, concrete, painted/unpainted cedar, outdoor furniture, removes chalking & oxidation.
| Brand | M-1 |
|---|---|
| UPC | 053811002336 |
| Package Length (in) | 12.25" |
| Package Width (in) | 12.25" |
| Package Height (in) | 12.50" |
| Applicable Materials | Aluminum Cedar Fiberglass Masonite Plastic Vinyl Wood |
| Boiling Point | 212 deg F |
| Color | Yellow |
| Compositions | Sodium Hydroxide Sodium Metasilicate |
| Container Type | Bottle |
| Coverage Area | 8800 sq-ft |
| Form | Liquid |
| Net Content | 1 gal |
| Odor/Scent | Mild |
| pH Range | 12.1 |
| Specific Gravity | 1.14 |