Features
Specifications
Ideal for drilling in hard-to-reach areas and for running wires and cable. Bit is constructed of M-2 high speed steel for the best combination of strength, heat resistance, and wear resistance.
- Black oxide coating resists corrosion
- 135 degree split point ensures a true start and eliminates bit walking
- For general use in wood, metal, and plastic
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526667107 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I5 |
| Package Length (in) | 8.50" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 66710 |
| Bit Diameter | 5/32" |
| Material | Black Oxide |
| Length | 6" |
| Tip Angle | 135 Degree |
| Individual/Set | Individual |
| Drilling Depth | 2" |