Building Products 3-3/8 In. x 1 In. x 36 In. Silver Aluminum and Vinyl High-Profile Outswing Door Threshold
SKU: MD08631
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$23.99
Features
Specifications
The M-D Aluminum High-profile Outswing Door Threshold features a vinyl seal for protection from drafts, moisture, dust, and insects. The bumper-style design is specifically made for outswing doors. As the door swings shut the vinyl bumper insert creates a seal on the side of the door. The threshold can be used to install with a new door or to replace an existing threshold. All of the hardware needed for installation is included. Before installation, the threshold can be cut to a desired length by using a hacksaw.
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374086317 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 3.50" |
| Package Height (in) | 37.00" |
| Manufacturer Part Number | 08631 |
| Type | Fixed and Standard |
| Size | 36 In. L x 3.375 In. W x 1 In. H |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Insert Type | Vinyl |
| For Use With | 13409 |