Building Products 3-3/4 In. x 3/4 In. x 36 In. Bronze Aluminum and Vinyl Heavy-Duty Low-Profile Threshold
SKU: MD10116
| Location: Aisle 15, Section I6
$25.99
2 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
The M-D Heavy-duty Deluxe Aluminum Threshold features a vinyl seal for protection from drafts, moisture, dust and insects. This threshold can be used with a new door or to replace an existing threshold. All of the hardware needed for installation is included. Before installation, the threshold can be cut to a desired length using a hacksaw. To best seal your doorway, this product can be used with a door sweep.
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374101164 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I6 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | 10116 |
| Type | Fixed and Standard |
| Size | 36 In. L x 3.75 In. W x 0.75 In. H |
| Color | Bright Gold |
| Material | Aluminum |
| Insert Type | Vinyl |
| For Use With | 43824 |