Building Products 4 In. x 1/2 In. x 36 In. Silver Aluminum Heavy-Duty Commercial Flat-Profile Threshold
SKU: 11502X
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
The M-D Heavy-duty Aluminum Commercial Flat Top Threshold is designed to seal the bottom of your door from drafts, moisture, dust and insects. This threshold is approved by the ADA and is great for doorways which need wheelchair access. It is UL-fire rated to be compatible with fire rated doors. This feature reduces the spread of fire and smoke between rooms. To seal your doorway, this product should be used with a door sweep or an under door seal. All of the hardware needed for installation is included. Before installation, the threshold can be cut to a desired length by using a hacksaw.
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374115024 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I6 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 48.00" |
| Manufacturer Part Number | 11502 |
| Type | AFXX 4 Series |
| Size | 36 In. L x 4 In. W x 0.5 In. H |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Insert Type | Vinyl |