Building Products 1-3/4 In. x 5/16 In. x 36 In. Natural Hardwood Flat-Profile Threshold for Doorways
SKU: 11882X
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.49
Features
Specifications
The M-D Hardwood Flat Top Threshold is used to create a transition in an interior door way or between two different floor surfaces. All of the hardware needed for installation is included. Before installation, the threshold can be cut to a desired length by using a wood saw.
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374118827 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I4 |
| Package Length (in) | 0.31" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | 11882 |
| Type | Fixed and Standard |
| Size | 36 In. L x 1.75 In. W x 0.3125 In. H |
| Color | Natural |
| Material | Wood |