SKU: MD43373
| Location: Aisle 15, Section I5
$18.99
9 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Aluminum Carpet Trim easily covers a seam or gap between two flooring surfaces of unequal height. Carpet Trim prevents carpet edges from fraying, vinyl floor seams from curling and creates a smooth transition between different flooring surfaces. Secure to wood floors with provided Screw Nails. For concrete floors, install with Screw Nails & Wood Pegs (Wood Pegs sold separately).
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374433739 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I5 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 1.98" |
| Package Height (in) | 72.00" |
| Manufacturer Part Number | ?43373 |
| Finish | Spice |
| Type | Fluted |
| Width | 2 In. |
| Length | 6 Ft. |
| Material | Aluminum |
| Height | 0.375 In. |