Features
Specifications
Hardwood Seam Binders easily covers a seam or gap between two flooring surfaces of equal height. Seam Binders prevent carpet edges from fraying, vinyl floor seams from curling and create a smooth transition between different flooring surfaces. Seam Binders are easily secured to wood and concrete floors with provided screws. For installation on concrete floors use Wooden Pegs (sold separately).
| Brand | M-D |
|---|---|
| UPC | 043374856217 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I5 |
| Package Length (in) | 0.38" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Finish | Unfinished |
| Width | 1.75 In. |
| Length | 3 Ft. |
| Material | Hardwood |
| Height | 0.3125 In. |