Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Includes:
(1) M12™ Brushless Rotary Tool
(1) M12™ REDLITHIUM™ CP2.0 Battery
(1) M12™ Charger
(3) Multi-Material Cut Off Wheels
(1) Mandrel
(1) Wrench
(1) Contractor Bag
- Best-in-class application speed with 30% faster RPM under load
- Brushless Motor, REDLINK™ Intelligence, and steel collet design deliver longer tool life and greater reliability
- Variable speed with 12 settings offers RPM adjustments from 27,500 to 5,000
- Compact design at 0.8 lbs and ergonomic grip provides greater comfort and control
- Integrated collet wrench allows for quick accessory changes
- Compatible with over 150+ tools on the M12™ System
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242872404 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.10" |
| Package Width (in) | 9.99" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 2525-21 |
| Country of Origin | China |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM - No Load | 27500 RPM |
| Minimum RPM - No Load | 5000 RPM |
| Chuck Capacity | 1/8" |
| Chuck Design | Keyed |
| Bump-Off Switch | No |
| Reverse | No |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Number of Batteries Included | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Ampere-hour | 2.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | Yes |
| Color/Finish | Black, Red |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Main Handle Type | Inline |
| Side Handle | No |
| Length | 9.99" |
| Width | 2.19" |
| Net Tool Weight | 1.70 lbs |
| Weight - Battery Installed | 1.70 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 0.80 lbs |
| Case Included | Yes |
| Package Contents | (1) 2525-20 Brushless Rotary Tool; (1) M12 REDLITHIUM CP2.0 BatteryPack; M12 Charger; (3) Multi-Material Cut Off Wheels; (1) Mandrel;(1) Wrench; (1) Contractor Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |