Features
Specifications
The MILWAUKEE® 1/2"-1" IPS-P Jaw kit for the M12™ FORCE LOGIC™ Press Tool provides a complete carbon and stainless steel press solution for the residential and light commercial plumbing and heating contractor. The IPS-P press tool jaws are designed for the highest standard of press quality on Iron Pipe Size (IPS) press fittings. Designed for use with the M12™ FORCE LOGIC™ Press Tool, these jaws offer the lightest solution in the industry for pressing Schedule 5 to Schedule 40 IPS carbon and stainless steel fittings. The Milwaukee M12™ FORCE LOGIC™ Press Tool features an inline design allowing one-handed operation that delivers unrivaled access in tight spaces.
- Lightest, in-line design for unrivaled access
- Connect black iron, stainless steel, & more
- Designed for M12™ FORCE LOGIC™ Press Tool
- More efficient alternative to welding & threading
- Controlled, flameless steel connections
- Creates secure joints in one cycle
- Easy opening jaw designed for one handed use
- Durable steel jaws provide outstanding life
- 2 year warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242657681 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07 End Cap |
| Package Length (in) | 18.50" |
| Package Width (in) | 4.53" |
| Package Height (in) | 7.28" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2496 |
| Country of Origin | Turkey |
| Pressing Jaw Capacity | 1.0 in |
| Brand / Model Compatibility | M12™ FORCE LOGIC™ Press Tools |
| Material | Iron, Copper, Stainless Steel |
| ASTM F1807 Compliant | No |
| Recommended Use | Plumbing Applications |
| Weight | 14.02 Pounds |