Features
Specifications
Downloads
The M12™ Four Bay Sequential Charger reduces the amount of time spent changing out batteries, increasing productivity on the jobsite. Its slim design makes it the perfect solution for a bench top, as well as storage and transportation of packs on and off the jobsite. Featuring REDLINK™ Intelligence, it communicates directly with the battery to monitor cell voltage, temperature, and charge status to optimize the performance and extend the life of the pack. The charger offers a compact design, integrated hang holes for vertical mounting, and a skip button to select a desired battery.
- Accepts up to 4 battery packs
- Compact design with wall mount
- REDLINK™ Intelligence communication to ensure optimum performance and extend life
- Sequentially charges batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Mar 2, 2026 |
| UPC | 045242347148 |
| Package Length (in) | 4.30" |
| Package Width (in) | 12.20" |
| Package Height (in) | 7.70" |
| Manufacturer Part Number | 48-59-1204 |
| Battery System | M12 |
| Charger Type | Standard Charger |
| COOL CYCLE Capable | No |
| Input Voltage | 120V |
| Power Source | Electrical Outlet |
| Max Input Amps | 1 A |
| Charge Adapt | No |
| Max Output Amps | 3 A |
| Voltage | 12V |
| Power Supply | No |
| Length | 11.25" |
| Weight | 3.17 lb |
| Height | 4.3" |
| Width | 12.2" |
| Material Composition | Polycarbonate |