Features
Specifications
Downloads
The M12 FUEL™ 1/2" Ratchet redefines productivity, capability, & comfort for users looking for the ultimate cordless ratchet to tackle any job. The new POWERSTATE™ Brushless outer rotor motor delivers the best combination of power and speed with 80 ft-lbs of torque to breakaway stubborn fasteners, & 300 RPM to remove and install fasteners at higher rates of speed. This solution also delivers the most compact head & body size to allow users full body access into tight spaces, maintaining a 3/4" head profile without sacrificing durability. The M12 FUEL™ Ratchet provides users unmatched comfort with a dedicated contoured grip & reduces fatigue during a full day of wrenching. Also featuring a new to world modular trigger cap, this will allow users to switch between various button or paddle trigger configurations for customizable comfort. Equipped with a targeted LED work light, battery isolation system, and & optimized forward reverse shuttle – this ratchet tackles core user frustrations and delivers uncompromising performance.
- Up to 80 ft-lbs of max torque
- 300 RPM for faster application speeds
- Most compact head & body size for increased access to tight spaces
- Contoured grip for unmatched comfort
- Modular trigger for personalized grip point - button & paddle cap included
- Raised F/R shuttle for easier direction changes
- Integrated grease port for self lubrication
- Metal reinforced housing for increased durability
- POWERSTATE™ Brushless Outer Rotor Motor for greatest performance
- REDLINK PLUS™ intelligence prevents damage to the tool & battery due to overloading or overheating
- Bi-directional motor firmware for consistent breakaway torque
- Targeted LED light for greater illumination
- Part of the M12™ System featuring 150+ tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Nov 20, 2025 |
| UPC | 045242196296 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 12.76" |
| Package Width (in) | 2.17" |
| Package Height (in) | 2.87" |
| Manufacturer Part Number | 3054-20 |
| Battery System | M12™ |
| FUEL™ | Yes |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Anvil Size | 1/2" |
| Anvil Type | Ball Detent |
| Maximum Torque | 80 ft-lbs |
| Height | 12.2" |
| Length | 2.2" |
| Width | 1.6" |
| Weight Excluding Battery | 1.7 lb |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Warranty | 5 Year Tool |