Features
Specifications
Downloads
The M12 FUEL™ 1/2" x 18" Bandfile is the first cordless bandfile to offer pneumatic performance, size, and features for professionals in the automotive, industrial, and metalworking industries. It utilizes POWERSTATE™ brushless motor technology to deliver the fastest spot weld removal. Users have unmatched control with a two-speed setting, forward/reverse function, a lock-on button, and a variable speed trigger. This Milwaukee bandfile also features Tool-Free 360⁰ Arm Rotation for greater mobility & access. When paired with the M12™ REDLITHIUM™ XC4.0 Battery, it is capable of removing up to 50 spot welds per charge.
Includes:
(1) M12 FUEL Bandfile
(2) 60 Grit 1/2" x 18" Sanding Belts
- Best in class spot weld removal rate
- 2-speed adjustment settings (High 3,600 SFM; Low 1,800 SFM)
- Forward & reverse
- Lock-on button
- Variable speed trigger
- Tool-free 360 degree arm rotation
- Tool-free belt adjustment
- Replaceable contact wheel
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242636457 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I4 |
| Package Length (in) | 5.90" |
| Package Width (in) | 3.70" |
| Package Height (in) | 10.40" |
| Manufacturer Part Number | 2482-20 |
| Country of Origin | China |
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Maximum Belt Width | 0.50" |
| Overall Length | 15.6" |
| Overall Width | 4.9" |
| Overall Height | 2.2" |
| Housing Material | Glass-Filled Nylon |
| Color/Finish | Black, Red |
| Handle Material | Rubber |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| Weight | 2 pounds |
| Case Included | No |
| Additional Contents | (2) 60 Grit 1/2" x 18" Sanding Belts |