Features
Specifications
Downloads
The M12 FUEL™ 3/8” Subcompact Impact Wrench with Friction Ring delivers the best underhood access for all automotive applications. This wrench's compact size allows it to fit into the tightest spots, minimizing the time spent on removing additional components under the hood. It delivers up to 225 ft-lbs of nut-busting torque when paired with the M12™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ CP2.5 Battery Pack, while providing up to 30% faster application speeds, maximizing productivity in the shop. It is the lightest weight in its class, and it is equipped with a Tri-LED work light to illuminate your work area without casting shadows. The tool has a variable speed trigger with 4-Mode DRIVE CONTROL™, which offers customization of power output. Mode changes are effortless with single-handed operation. By shifting the forward-reverse shuttle into neutral and double-tapping the trigger, you can easily switch modes.
- Up to 225 ft-lbs of torque
- Lightweight & compact for easy access & less fatigue
- Mode 1 RPM: 0-1,150; Mode 2 RPM: 0-2,400; Mode 3 RPM: 0-3,400; Mode 4 RPM: FWD: 0-1,600, REV: 0-3,400 / 0-1,500
- Tri-LEDs deliver high definition lighting to increase workspace visibility
- Variable speed trigger for precise control
- 4-Mode DRIVE CONTROL™ provides greater control over output speed and power & includes auto shut-off and bolt-removal mode
- Auto shut-off mode prevents over tightening and increases productivity by applying no more than 15 ft-lbs. of torque
- Friction ring socket retention system: Reduces downtime on applications involving frequent changing of accessories
- Compatible with all M12™ batteries & chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242346141 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 8.27" |
| Package Width (in) | 5.35" |
| Package Height (in) | 2.36" |
| Manufacturer Part Number | 3049-20 |
| Battery System | M12 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Anvil Size | 3/8 in |
| Anvil Type | Friction Ring |
| RPM Range | 0-3400 RPM |
| IPM Range | 0 - 3600 IPM |
| Length | 4.5 in |
| Weight Excluding Battery | 1.6 lb |
| ONE-KEY™ Enabled | No |