Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/2” Digital Torque Wrench w/ ONE-KEY™ is the industry's first torque wrench with a motor, delivering increased productivity, precise torque accuracy, and user demanded reporting functionality. The 1/2” torque wrench delivers 50% faster installation time, replacing the hand tool or two tool installation process and providing more control to reduce the over torquing of fasteners.The 1/2” digital torque wrench provides 10-150ft-lbs of torque range and accuracy within 2% for torque critical fasteners. This battery powered torque wrench is equipped with Milwaukee ONE-KEY™ giving users the power to track, report, and manage their tool. This tool will record all of the fasteners that are saved and produce a downloadable report via ONE-KEY™ for the necessary parties requiring the data. ONE-KEY™ allows users to wirelessly connect to a smartphone to customize the tool settings, track its location, manage inventory, and lock the tool out for added security and protection for their investment.
- Delivers up to 50% Faster Installation by replacing the hand tool or two tool installation process with the POWERSTATE™ brushless motor and torque wrench in one tool
- Precise Torque Accuracy of up to ±2% CW, ±3% CCW of full scale for torque critical fasteners
- Faster, More Productive Torque Reporting w/ ONE-KEY™ providing torque data and customizable reports for inspectors or owners
- ONE-KEY™ technology allows for customization, tracking, tool security, and inventory management
- Adjustable run-down torque to control the tools output torque via the motor to prevent over torque
- Four notification modes that the tool is reaching, meeting or exceeding the torque target (audible, LED, LCD, and vibratory)
- Four measurement modes (ft-lb, in-lb, Nm, Kgcm)
- Six pre-programmed languages including English, Spanish and French
- Durable design to withstand the most demanding jobsite environments
- Certificate of tool calibration is valid for 12 months from the date of first use
- REDLINK PLUS™ Electronic Intelligence enables advanced communication between batteries and tools for unmatched performance, protection, and productivity.
- REDLITHIUM™ batteries deliver more work per charge and more work over the life of the battery
- Compatible with all M12™ Batteries & Chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242551637 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 24.50" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | 2466-20 |
| Anvil Size | 1/2" |
| Anvil Type | Ball Detent |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M12™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | Not Applicable |
| Chuck Type | Not Applicable |
| Color Finish | Black;Red;White |
| Depth | 23.5" |
| DRIVE CONTROL | 1-Mode |
| FUEL | Yes |
| Head Profile | 1.14" |
| Material | Aluminum |
| Maximum Torque | 1800 in-lb |
| Measuring Units | ft-lbs, in-lb, Nm, kg-cm |
| Minimum Arc Swing | 4.5° |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Number of Speed Settings | Variable |
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range | 0 - 100 RPM |
| Tool Accuracy | CW: +/-2% of Full Scale/ CCW: +/-3% of Full Scale (Range: 20% - 100% of Full Scale) |
| Torque Range | 12.5 - 150 ft-lbs |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed | 5.7 lb |
| Weight Excluding Battery | 5.3 lb |
| Country of Origin | China |