SKU: M256522
| Location: Aisle 24, Section H2
$399.99
2 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/2" Right Angle Impact Wrench w/ Friction Ring Kit is the industry's most powerful right angle impact wrench. This battery-powered right angle impact wrench delivers up to 220 ft-lbs. of nut-busting torque without kickback to remove stubborn bolts and fasteners. This durable cordless impact wrench easily fits into tighter spaces than traditional pistol-grip impact wrenches with a profile head of only 2.2 inches, reducing the user's need for socket extensions. The 4-Mode Drive Control delivers unmatched control in various fastening and bolt removal applications. Milwaukee REDLINK PLUS™ Intelligence provides maximum performance and protection against overloads, over-heating, and over-discharge. The M12™ REDLITHIUM™ Battery Packs are compatible with all M12™ tools, delivering more work per charge and more work over the life of the pack.
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 220 ft-lbs. of nut-busting torque, making it the most powerful cordless right angle impact wrench on the market
- A 2.2" head profile design allows for more access in tight spaces
- Mode 1 RPMs: 0-1,550; Mode 2 RPMs: 0-2,300; Mode 3 RPMs: 0-3,000; Mode 4 RPMs: 0-3,000
- Mode 1 IPMs: 0-1,350; Mode 2 IPMs: 0-2,700; - Mode 3 IPMs: 0-3,600; Mode 4 IPMs: 0-3,600
- Auto shut-off mode prevents over tightening and increases productivity by applying no more than 15 ft-lbs. of torque.
- Bolt-removal mode offers more control after bolt breakaway as RPMs drastically slow down once the bolt is loosened.
- The long body profile of 14.17" allows for more access in hard to reach spaces
- REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating and over-discharge
- Designed with an impact mechanism that prevents kick-back
- LED light to illuminate the work area
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242559046 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section H2 |
| Package Length (in) | 17.40" |
| Package Width (in) | 8.40" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 2565-22 |
| Anvil Size | 1/2 in |
| Anvil Type | Friction Ring |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 2 |
| Battery System | M12™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | Not Applicable in |
| Chuck Type | Not Applicable |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 13.89 Inches |
| DRIVE CONTROL | 4-Mode w/ Auto Shut-Off Mode & Bolt Removal Mode |
| Drive Size | 1/2 in Square |
| Fastening Torque | 200 |
| FUEL | Yes |
| Impacts Per Minute Range (IPM) | 0 - 3,600 |
| Material | Aluminum |
| Maximum RPM | 3000 |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 220 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0 - 3,000 |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 3.25 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 2.85 |
| Wrench Type | Right Angle |
| Country of Origin | Mexico |