Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/4" Right Angle Die Grinder the latest cordless right angle die grinder that delivers the performance and size professional service mechanics demand. The die grinder delivers 50% more power than pneumatic competition and features our POWERSTATE™ Brushless Motor Technology with improved torque. The cordless die grinder provides greater mobility and accessibility to help fit in tight places without giving up on performance. The M12™ Right Angle Die Grinder features an improved ergonomic handle with 4-Mode speed control and a responsive variable-speed trigger, giving you unmatched control. New shadowless lighting and a single-wrench spindle lock allow for improved ease of use. The new M12 FUEL™ 1/4" Right Angle Die Grinder takes productivity and accessibility to the next level.
- Generates 0.4 HP motor output
- Greater mobility & access
- 4-mode RPM control with responsive variable-speed trigger precision allows users to alter the speed based on the application
- POWERSTATE™ Brushless Motor Technology provides more power, more run-time, and longer life
- 20,000 RPM Brushless Motor is designed to deliver greater than pneumatic performance with 2" Cutting Wheels and 3" Sanding Accessories
- M12™ REDLITHIUM™ Battery Technology
- Spindle Lock, One Wrench Accessory Change
- Shadowless LED Work Light, Maximizing Visibility
- Fits 1/4" Shank Accessories
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242877690 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I4 |
| Package Length (in) | 2.72" |
| Package Width (in) | 5.16" |
| Package Height (in) | 9.05" |
| Manufacturer Part Number | 3485-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M12™ |
| Brake | No |
| Depth | 4.1 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Barrel Grip |
| Material | Alloy Steel;Glass Filled Nylon |
| Maximum RPM | 20000 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Country of Origin | Mexico |