Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M12 FUEL 16-Gauge Variable Speed Nibbler is a compact, lightweight 12V tool that matches the cutting capacity of 18V competitors. It delivers fast, clean cuts in materials including 16-gauge mild steel, 18-gauge stainless steel, 12-gauge aluminum, and heavy applications like 22-gauge spiral duct seams. For maximum control and productivity, the nibbler features a variable speed dial, tool-free die holder orientation, and an LED work light. Its compact and lightweight design enables greater jobsite access and mobility, and the included chip collection bag helps reduce cleanup time.
- Fast, clean cuts
- Powerful enough to cut 22GA spiral duct seams, 18GA stainless, & 12GA aluminum
- Variable speed control provides easy adjustment for any job
- Ergonomically designed to be lightweight, balanced, and comfortable
- Tool-free 360 degree die holder rotation
- Chip collection bag included for easy cleanup
- LED work light for ease of use
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242610495 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I4 |
| Package Length (in) | 3.47" |
| Package Width (in) | 11.81" |
| Package Height (in) | 7.21" |
| Manufacturer Part Number | 2476-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Maximum Gauge Capacity | 16 |
| Maximum Strokes Per Minute | 7 |
| Minimum Cut Radius | 3.2" |
| Color/Finish | Black, Red |
| Housing Material | Metal, Reinforced Nylon, Rubber |
| Overall Length | 10.75" |
| Overall Width | 2.69" |
| Overall Height | 6.22" |
| Case Included | No |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Additional Contents | (1) Chip Collection Bag |