Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 18 Gauge Compact Brad Nailer delivers peak productivity at the jobsite, providing users with unmatched nailing performance and access to tight spaces with the compact, lightweight, ergonomic design. Leveraging a nitrogen air spring mechanism, this brad nailer enables users to sink 5/8” – 1-½” brad nails to the proper depth in both hard and soft materials while leaving clean, consistent nail holes. Because of the compact design, the M12 FUEL™ 18 Gauge Compact Brad Nailer delivers the most access of any cordless brad nailer in the lightest weight design at only 4.6lbs when paired with the MILWAUKEE® M12™ REDLITHIUM™ 2.0 battery. When paired with an M12™ CP2.0 Battery, the M12 FUEL™ 18 Gauge Compact Brad Nailer provides over 700 nail fires on a single battery charge. For additional run time, the M12 FUEL™ 18 Gauge Compact Brad Nailer is fully compatible with all Milwaukee® M12™ REDLITHIUM™ Batteries.
- Most Cordless Access
- Lightest Cordless Brad Nailer
- Power to Nail Hardwoods
- 5/8" - 1-1/2" Nail Lengths
- Tool Free Depth Adjustment
- Tool Free Jam Clearing Latch
- Sequential and Contact Actuation
- Tip Storage On Magazine
- Reversible Belt Hook
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242771851 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section N7 |
| Package Length (in) | 3.47" |
| Package Width (in) | 9.41" |
| Package Height (in) | 10.16" |
| Manufacturer Part Number | 2541-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M12™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Red |
| Depth | 9.8 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Overmold Handle |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Nailer Type | Brad |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 4.6 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 4.2 |
| Country of Origin | Vietnam |