Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Includes:
(1) M12 FUEL Hammer Drill Driver
(1) M12 Fuel Impact Driver
(1) M12 Redlithium XC 4.0AH Battery
(1) M12 Redlithium CP 2.0AH Battery
(1) M12 Battery Charger
(1) Carrying Case
- Most powerful subcompact hammer drill & fastest subcompact impact driver
- Most compact drill and impact driver for best access in tight spaces
- Impact driver has tri-LED work lights for maximum visibility
- 1/2" all-metal chuck for maximum durability, grip, and bit retention
- Mechanical clutch on drill for consistency in driving a wide range of fasteners
- Impact driver includes 4-mode drive control with dedicated self-tapping screw mode
- More work per charge with the M12 REDLITHIUM™ XC4.0 battery pack
- All-metal gearcase for ultimate durability
- Warranties: 5 Year Tool, 3 Year XC Battery, 2 Year CP Battery
- Part of the M12 system, featuring over 125+ tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242637331 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section H3 |
| Package Length (in) | 14.20" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 3.90" |
| Manufacturer Part Number | 3497-22 |
| Country of Origin | Mexico |
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Accessories Included | No |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Ampere-hour | 4.0 Ah |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | Yes |
| Color/Finish | Red, Black |
| Keyless/Keyed Blade Change | Keyless |
| Description Of Tools | Hammer Drill, Impact Driver |
| Number of Tools Included | 2 |
| Case Included | Yes |
| Product Storage Included | Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) 3404-20 M12 FUEL Hammer Drill Driver Bare Tool; (1) 3453-20 M12 Fuel Impact Driver Bare Tool; (1) M12 Redlithium XC 4.0AH Battery (48-11-2440); (1) M12 Redlithium CP 2.0AH Battery (48-11-2420); (1) M12 Battery Charger (48-59-2401); (1) Carrying Case |