Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 5-3/8” Circular Saw is designed for the professional. Utilizing the POWERSTATE™ brushless motor, the saw delivers the performance to make quick work of ripping and cross-cutting sheet goods as well as cross-cutting dimensional lumber. With its compact and lightweight design, the saw is extremely portable, making this a great solution for cuts in smaller spaces, overhead, and when the capacity of a larger saw is not needed. The M12™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC5.0 battery delivers up to 190 cuts in 2x4, delivering the run-time needed to keep users productive on site. The latest in 12v cordless technology, LED light, cut line blower, and integrated storage hook make this a powerful, compact, and convenient cutting solution.
- POWERSTATE™ Brushless Motor: Purpose built brushless motor provide the power and torque needed for cutting applications
- REDLINK PLUS™ Intelligence Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- Compatible with all M12™ batteries & chargers
- LED light to illuminate cut line in low light
- Adjustable storage hook to hang and store saw when not in use
- Vac adapter to minimize mess and reduce cleanup time
- Blade break to stop blade quickly once trigger is released
- Part of the M12™ System, featuring over 125+ tools
- Blade brake to stop blade quickly once trigger is released
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242785667 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I5 |
| Package Length (in) | 6.50" |
| Package Width (in) | 12.60" |
| Package Height (in) | 7.40" |
| Manufacturer Part Number | 2521-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M12™ |
| Blade Diameter | 5.375 in |
| Blade Material | Carbon |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Red |
| Depth | 10.9 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Comfort Grip |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Maximum RPM | 3850 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Saw Blade Diameter | 5-3/8 |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 6.44 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 4.54 |
| Country of Origin | China |